Jak vybrat volně prodejný lék?

Nečekanému onemocnění můžete čelit díky volně prodejným lékům. Ty máte možnost zakoupit bez lékařského předpisu, navíc z pohodlí domova přes internet. Vybavte si domácí lékárničku důkladně, ať jste na nemoc připraveni a máte rychlou pomoc při ruce.

Volně prodejné léky mohou pomoci při léčbě méně závažných onemocnění a obtíží, jež na sobě můžete rozeznat sami. Jak už označení napovídá, lze je zakoupit bez lékařského předpisu v lékárnách, u tzv. prodejců vyhrazených léčiv nebo prostřednictvím e-shopů. Na rozdíl od doplňků stravy prokazatelně obsahují látky, které mají léčebné nebo preventivní účinky. Někdy bývají do kategorie volně prodejných léků nesprávně zařazeny i vitamíny a minerály, které na Heurece naleznete v samostatné sekci.

Zobrazit více

O tom, zda daný lék bude zařazen do volného prodeje, rozhoduje v České republice Státní ústav pro kontrolu léčiv. Při svém rozhodování ústav poměřuje míru toxicity léčiv a jejich riziko nežádoucích účinků s cílem uvolnit do volného prodeje léky s co nejnižšími jmenovanými riziky při nesprávném užívání. Teprve poté je volně prodejný lék přijat jako registrovaný léčivý přípravek. Volně prodejné léky mohou být „první domácí léčebnou pomocí“, než se jako pacient odeberete k lékaři, jsou ale také prostředkem aktivního přístupu k vlastnímu zdraví celkově.

Na co se při výběru zaměřit

Při výběru volně prodejného léku si pečlivě promyslete, na co přesně jej potřebujete a zda jste provedli správnou indikaci své nemoci. Trápí vás střevní onemocnění, nebo máte „jen“ trávicí obtíže například z těžkého jídla? Bolí vás hlava z nedostatečného doplňování tekutin, nebo máte migrénu? 

Zjistěte si, jaká léčivá látka volně prodejného léku pro vás bude nejlepší. Čtěte příbalový leták také kvůli pokynům k dávkování a použití. Nezapomeňte si přečíst hlavně informace týkající se kontraindikace, tedy kdy je nevhodné daný lék užívat.

Užitečné informace vám mohou poskytnout také klinické studie a vědecké analýzy týkající se léčivé látky a její působnosti v závislosti na jejím dávkování, délce užívání a kombinování s dalšími látkami. Velké množství těchto studií nebo jejich závěry jsou běžně k dohledání na internetu, případně je najdete přímo u výrobce volně prodejného léku.

Myslete při nákupu také na množství dávek v jednom balení, abyste měli dostatečnou zásobu léku, pokud možno odhadovanou na celou dobu trvání vašich potíží. Vždy je lepší mít rezervní dávku doma k dispozici.

Rozdělení podle 3 kritérií

1. Určení

Podle toho, komu jsou volně prodejné léky určeny, rozlišujeme:

  • Volně prodejné léky pro dospělé - tyto léky se mohou dále dělit na léky pro ženy nebo muže, existují ale i „univerzální“ léky pro dospělé, které není třeba rozdělovat na tyto dvě kategorie, např. léky na bolest, průjem či zácpu, chřipku atp.
Zobrazit více
  • Volně prodejné léky pro ženy obvykle naleznete v kategorii léků pro gynekologické potíže, k dostání jsou na trhu ale i léky pro ženy, např. pro léčbu obezity, zvláštní kategorií je antikoncepce.

Pro těhotné a kojící ženy platí, že by měly veškeré užívání volně prodejných léků konzultovat se svým lékařem, a to i v případě, že léčivý prostředek ve svém příbalovém letáku uvádí, že jej těhotné či kojící ženy užívat mohou.

  • Většina volně prodejných léků pro muže se nachází v sekci léků pro urologické potíže. Pro muže jsou určeny také léky na alopecii (tedy na vypadávání vlasů a chlupů, které se může týkat ale i žen).
  • Volně prodejné léky pro děti - organizmus dítěte má specifické požadavky, a proto vyžaduje specifické léky. V žádném případě nestačí použít léky pro dospělé pouze se sníženou dávkou. Ledviny a játra dítěte jsou ve vývinu, a proto se s léčivými látkami vypořádávají jinak než orgány v těle dospělého jedince. Některé léky pro dospělé nemusí dětem vůbec zabírat, jiné mohou mít pro dítě závažné nežádoucí účinky.

Vždy se řiďte doporučeným věkovým omezením, čtěte v příbalovém letáku informace o možných nežádoucích účincích a kontraindikacích. Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování.

2. Zaměření

Podle toho, na jakou léčbu se volně prodejné léky zaměřují, se řadí do mnoha kategorií. Níže uvádíme ty nejčastější.

  • Bolest - léky na bolest můžete najít také pod označením analgetika. Některé z nich se zaměřují speciálně na bolest zubů, jiné ulevují například od bolesti hlavy či svalů.
Zobrazit více

Bolest nikdy nepodceňujte, protože vždy vzniká z určité příčiny, a právě tu je potřeba řešit. Léky na tišení bolesti vám sice rychle uleví, při častém užívání v dlouhodobém horizontu vám ale mohou více uškodit než pomoci. Kromě přehlédnutí skutečného problému vám totiž hrozí i zvýšená tolerance na dávky analgetik a vytvoření nezdravého návyku.

Zajímejte se proto, čeho je vaše bolest příznakem.

  • Chřipka a nachlazení - pro chřipku je typický rychlý začátek, kdy se během několika hodin náhle objeví horečka, únava a bolest svalů. Horečky bývají vysoké, často přes 38 °C, nachlazení většinou doprovází jen zvýšené teploty. Může se objevit bolest v krku, kašel a rýma, lidé s horečkou navíc mohou mít nevolnosti, průjem, zácpu, dalším projevem může být i zvracení.

  • Dýchací cesty a kašel - při infekcích dýchacích cest nemocného trápí kašel, který může být dvojího typu: suchý a vlhký. Suchý kašel je dráždivý, nutkavý a sliznice dýchacích cest jsou při něm suché. Léčí se užíváním přípravků na zvlhčení sliznic, které se nazývají antitusika, a léků s tišícím účinkem na nutkání ke kašli. Suchý kašel často přechází do podoby vlhkého kašle. Během vlhkého kašle se na sliznicích tvoří hlen, který je třeba odkašlávat. Tento proces posilují právě léky na vlhký kašel. Někdy se doporučuje neužívat tyto léky večer, aby pacienta během nočního spánku nevyčerpávaly záchvaty kašle, což platí obzvláště u dětí.

  • Klouby - volně prodejné léky na klouby pomáhají snižovat jejich otoky a záněty, mohou léčit degenerativní onemocnění kloubů (artrózu) či se zaměřovat výhradně na léčbu bolesti kloubů.

  • Urologické potíže - léky této kategorie se zaměřují na léčbu močového ústrojí. Pomáhají řešit časté a přerušované močení, svědění a pálení močové trubice či bolest v podbřišku.

  • Nervová soustava a nervozita - v této kategorii najdete léky na nespavost, úzkost, depresi, nervozitu či stres. Léky působící proti stresu mají často sedativní účinky, čtěte proto pečlivě příbalový leták, aby užívané léky nesnižovaly schopnost soustředění, například během řízení.

  • Srdce a cévy - volně prodejné léky pomáhají posílit cévy, čímž redukují napětí a bolesti cév. Pokud máte potíže s cévami a srdcem, myslete na prevenci svých problémů v podobě úpravy životosprávy. 

  • Alergie - volně prodejné léky, které vám pomohou s alergií, jsou dvojí kategorie, antihistaminika a dekongestiva.

Zobrazit více
  • Antihistaminika redukují působení histaminu, který tělo uvolňuje během alergické reakce.

  • Dekongestiva omezují vznik zarudnutí (např. očí, kůže), otoku a zvýšené sekrece. Prodávají se ve formě nosních kapek, sprejů, kožních gelů a očních kapek.

  • Gynekologické potíže - mezi nejčastější gynekologické potíže patří gynekologické záněty a vaginální mykózy, které se dají léčit pomocí vaginálních krémů a čípků.  Mezi léky této kategorie najdete i léčivé přípravky, které mírní obtíže spojené s menopauzou a menstruací.

  • Zažívání - volně prodejné léky této kategorie vám mohou pomoci při nevolnostech, zácpě, průjmu, plynatosti, pálení žáhy a bolesti břicha. Zakoupit můžete také léky na akutní střevní onemocnění.  Pro lepší trávení obecně se poohlédněte po probiotikách, která najdete u nás v sekci Doplňky stravy. Zvláštní část této kategorie tvoří léky na lepší zažívání určené pro děti.

  • Odvykání kouření - léky na pomoc při odvykání kouření fungují na principu postupného snižování dávek nikotinu. Mohou být ve formě náplastí, takže se nikotin do těla uvolňuje postupně skrze kůži, nebo ve formě žvýkaček a ústních sprejů, kdy se nikotin vstřebává rychleji.

3. Forma

Podle vnější formy můžeme volně prodejné léky rozdělit do tří hlavních skupin:

  • Tekuté - volně prodejné léky můžete zakoupit v podobě roztoku, tinktury či kapek, které se polykají na lžičce, případně se kapou do sklenice vody.
  • snadná vstřebatelnost účinných látek

  • vysoká koncentrace v malém objemu, což oceníte třeba na cestách

  • léčivé látky jsou často uchovány pomocí alkoholu, takže užití takového léku má vliv na schopnost řízení. Rovněž při větších dávkách není forma alkoholové tinktury optimálním řešením pro děti či abstinenty.

Zobrazit více

Setkat se můžete také s formou sirupu, který mívá obvykle příjemnou chuť, takže je jeho užívání snazší i pro malé děti. Tekutá forma sirupu se hodí v případech ztíženého polykání, například při bolesti v krku.

Některé léky se vyskytují ve formě čajů nebo jiných nápojů (např. probiotika). Obzvláště v případě léčivých čajů ověřujte koncentraci léčivých látek.

Zvláštní formou léků jsou ústní spreje. Jejich výhodou je rovněž velmi rychlé vstřebávání léčivých látek do těla.

  • Tvrdé - velice častou formou léků jsou klasické tablety určené k polykání vcelku.
  • absence nadbytečných sladidel, která obsahují třeba sirupy

Zobrazit více

Existují ovšem i tablety s příjemnou sladkou chutí určené k cucání či žvýkání.

Rozšířenou formou jsou šumivé tablety, které se rozpouští ve sklenici vody.

Volně prodejné léky se také prodávají ve formě kapslí. Ty mohou mít svůj obsah tekutý (např. kapsle s rybím olejem) nebo sypký, vždy se polykají celé.

Některá léčiva se vyrábí ve formě čípků k rektálnímu nebo vaginálnímu zavádění. Vstřebávání léčivých látek vnitřní sliznicí probíhá velmi rychle.

  • Sypké - volně prodejné léky mohou mít formu prášku, sypké směsi či granulátu. Některé jsou rozpustné ve vodě, jiné rozpustné nejsou, ale lze je přidávat např. do kaše či jogurtu.

  • Na trhu se také můžete setkat s volně prodejnými léky ve formě gelů, krémů, mastí a náplastí, které jsou určeny k vnějšímu použití a využívají vstřebávání léčivých látek skrze pokožku.

Originální léky vs. generika

Protože uvedení nového léku na trh je velice nákladné kvůli času potřebnému na objevení léčivé látky a množství potřebných klinických studií prokazujících účinnost a nezávadnost nového léku, získává jeho výrobce právo na patentovou ochranu originálního léku. Díky patentu má výrobce výhradní právo na výrobu tohoto léku po určitou dobu, aby se mu vrátily náklady na vývoj.

Po vypršení doby patentové ochrany může začít daný lék vyrábět jakákoli další farmaceutická společnost. Musí ovšem dodržet všechna pravidla pro výrobu tohoto léku, tzn. že lék bude obsahovat stejnou léčivou látku v totožném množství, bude mít stejnou účinnost a stejnou lékovou formu. Takto vyrobené léky se označují jako generické léky nebo zkráceně generika. Mohou být podstatně levnější než originální léky. Vzhledem k tomu, že generika musí dodržovat stejnou účinnost a bezpečnost jako lék originální, což je podmínkou registrace generických léků Státním ústavem pro kontrolu léčiv, není pravda, že by byla generika podřadnější, lacinou či méně účinnou variantou léku originálního.

Rady na závěr

Skladujte léky podle pokynů uvedených v příbalovém letáku a nepřekračujte trvanlivost léku. Domácí lékárnička by měla být umístěna na suchém a stinném místě s pokojovou teplotou (tedy do 25 °C) a především mimo dosah dětí. Některé léky vyžadují skladování v chladu, uchovávejte je v chladničce (2 °C až 8 °C) patřičně označené a mimo přímý kontakt s potravinami, například v umělohmotné uzavírací krabičce.

Jestliže jste nespotřebovali balení léku celé a již vypršela lhůta jeho trvanlivosti, odneste jej do lékárny, která zajistí bezpečnou a ekologickou likvidaci.

Tablety, čípky, zásypy a tobolkové kapsle velice snadno podléhají působení vlhkosti a tím se zásadně snižuje jejich kvalita. Proto je nikdy neskladujte v koupelně, i když jsou uklizené například uvnitř skříňky.

Než začnete volně prodejný lék užívat, vždy se raději poraďte se svým lékařem, který rozumí vaší diagnóze. Také se vyhnete riziku kontraindikace s jinými užívanými léky, doplňky stravy či antikoncepcí.

Pamatujte na to, že vážnější nemoci nemůžete vyléčit volně prodejnými léky, a je tedy nezbytné vyhledat lékaře. Lékařskou pomoc či konzultaci vyhledejte také pokaždé, když si nejste jisti, o jaké nemoci vypovídají vaše symptomy, a to pokud možno ještě před zahájením užívání volně prodejného léku. V případě, že volně prodejné léky užíváte jako „první pomoc doma“ ještě před následnou návštěvou lékaře, například při rychlém nástupu chřipky, nikdy mu pak nezapomeňte sdělit, které léky jste už užili.

Nikdy nepřekračujte denní dávku léčivé látky. Rozhodně neplatí pravidlo, že čím více, tím lépe. 

Volně prodejné léky nakupujte v lékárnách či v e-shopech lékáren, a to u prověřených prodejců. Dobrou nápovědou vám mohou být recenze jiných zákazníků. Pokud si nejste jistí důvěryhodností prodejce, raději se mu vyhněte. Nekupujte produkty asijského původu nebo volně prodejné léky ze zahraničních webů, které mohou lákat na nižší ceny, avšak např. nesplňují normy, neprošly schvalovacím procesem Státního ústavu pro kontrolu léčiv ČR.